działanie

Owce wrzosówki, daniele, szkocka rasa wyżynna i zielononóżki w gospodarstwie agroturystycznym „KOWALOWE SKAŁY"

Jelenia Góra

Na początku była produkcja zdrowego mięsa „na własne potrzeby“. Z biegiem lat stado wrzosówek rozrosło się, w 2007 r. doszły daniele. I tak zwierzęta stały się „producentami mięsa“.

W 2009 r. „dojrzał“ pomysł, by z istniejących „ruin“, liczących już ponad sto lat, stworzyć „pensjonat” i oferować „mięso” gościom. Łatwiej powiedzieć, niż zrobić - budowa poszła szybko, ale gości ceniących zdrowe mięso trzeba było najpierw znaleźć. Odwiedzano liczne targi, konieczna jest ciągła reklama.

Pod koniec maja 2014 r. „park mięsny" wzbogacono  jeszcze o bydło szkockiej rasy wyżynnej. Również ono może przebywać latem i zimą na pastwisku. Wszystkie zwierzęta żyją więc w „zimnym chowie“.

Zwierzęta i zagroda:

„Szara rogata wrzosówka lineburska“ jest krótkoogoniastą owcą o wełnie mieszanej. Głowa, ogon i nogi są krótkie i owłosione na czarno. Wełna jest srebrnoszara. Pod szyją zwierzęta są zabarwione na czarno. Jagnięta mają czarną, kręconą sierść. Osobniki obu płci mają rogi. Poroże baranów ma kształt ślimaka, a poroże owiec wygięte jest do tyłu. Wyrośnięte barany osiągają wagę 60-80 kg i dostarczają około 4 kg wełny, owce ważą ok. 40-50 kg i dostarczają do 2,5 kg wełny.

Owce wrzosówki, pochodzące pierwotnie od muflona z Korsyki, są wytrzymałe, niewymagające i szczególnie odporne. Cały rok przebywają na zewnątrz, gdzie znajdują schronienie dzięki licznym brzozom. Hodowla i chów tej szczególnej rasy owiec zaczęły się w Kowalowych Skałach w 2003 r. z 30 osobnikami z Lüneburger Heide. Dziś stado liczy ok. 140 zwierząt.

Liczące ok. 32 ha gospodarstwo ekologiczne „Kowalowe Skały“ położone jest na wysokości 362 m n.p.m. i znajduje się w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru, będącym też obszarem Natura 2000. Ze wzniesienia rozpościera się zachwycający widok na Karkonosze, Góry Kaczawskie i Góry Izerskie. 90% areału użytków rolnych to użytki zielone wykorzystywane jako pastwiska oraz do produkcji siana. 10% to grunty orne, na których uprawiany jest przede wszystkim owies. Siano i owies z własnej uprawy ekologicznej są zimowym pożywieniem całego pogłowia zwierząt. Zimą zwierzęta karmione są również surowymi ziemniakami. W czasie długotrwałych zim dokupuje się owies z gospodarstwa ekologicznego.

„Kowalowe Skały“ to przede wszystkim gospodarstwo agroturystyczne i gospodarstwo demonstracyjne. Z wrzosówek pozyskuje się mięso, z którego są również produkowane wędliny dla gości. Zwierzęta są też częścią oferty pedagogicznej. Na kursach filcowania (filcowania na mokro) można się nauczyć i samemu wypróbować, jak z surowej wełny powstają najróżniejsze produkty (kołdry, torby, kapelusze itp.). Na warsztatach dzieci i młodzież poznają zwierzęta hodowane w gospodarstwie. Dowiadują się również dlaczego hoduje się zwierzęta i skąd bierze się żywność. Odtworzenie tego związku między (przyszłymi) konsumentami a producentami jest ważną misją gospodarstwa „Kowalowe Skały“.

Gospodarstwo demonstracyjne dysponuje 5 pokojami, jadalnią, kuchnią, w której przygotowywane są potrawy dla gości, chatą grillową z widokiem na Karkonosze oraz filcarnią. W miesiącach wakacyjnych prowadzone są kursy filcowania "pod chmurką".

„Kowalowe Skały“ są jednym z 82 wyszczególnionych w broszurze „gospodarstwo pokazowych“ w Polsce, działających zgodnie z zasadą: „Tu się coś dzieje“.

W 2013 r. gospodarstwo zdobyło pierwsze miejsce na Dolnym Śląsku w konkursie „Ekologia - Środowisko“. W konkursie ogólnopolskim zajęło (przy równej liczbie punktów z pierwszym miejscem) drugie miejsce w konkursie „Ekologia - Środowisko“.

01_Heidschnucken

Szare rogate wrzosówki dostarczają nie tylko mięso i wełnę, ale także pozwalają zrozumieć gościom i uczestnikom wycieczek szkolnych, czego potrzeba do produkcji zdrowej żywności.

02_Hafer-Klee-Feld

Owies do zimowego żywienia wrzosówek uprawiany jest ekologicznie – po żniwach wschodzi koniczyna, wykorzystywana do zimowego dokarmiania.

03_Filzkurs

W filcarni „Zwierzaki Filcaki“ dzieci uczą się, jak z wełny wrzosówek powstają najróżniejsze produkty. Podczas warsztatów zdobywają doświadczenie w wytwarzaniu rękodzieła, a przy tym mogą się też wykazać własną kreatywnością.

04_Agata-u-Roland

Stado danieli to nie tylko smaczna dziczyzna. Są to zwierzęta szczególnie lubiane przez odwiedzających.

05_Damwild

Rozległy wybieg z fragmentem lasu dającym możliwość schronienia.

06_Gruenfuessler

Zielononóżki są starą polską rasą kur, obecnie rzadko hodowaną.

07_Hochlandrinder

Szkocka rasa wyżynna to najnowsi mieszkańcy Kowalowych Skał. Ta bardzo stara rasa zwierząt gospodarskich jest nie tylko bardzo wytrzymała, ale uważana jest też za łagodną i długowieczną.


Zurück