działanie

Stadtgut Görlitz - rolnictwo ekologiczne

Görlitz

Nasze gospodarstwo znajduje się u stóp Landeskrony, wygasłego wulkanu, symbolu miasta Görlitz. Stąd, spoglądając w kierunku wschodnim, możemy zobaczyć Polskę, a w kierunku południowym - Czechy. W dni z dobrą widocznością szczyty Karkonoszy są praktycznie na wyciągnięcie ręki.

Zmieniające właścicieli gospodarstwo od stuleci wnosiło istotny wkład w zdrowe żywienie mieszkańców miasta. Także obecnie kontynuujemy tą tradycję i chcemy Państwu przybliżyć nasze starania o zdrową żywność oraz zachowanie bogatego krajobrazu przyrodniczo - kulturowego.  

Od 1993 r. gospodarstwo ma certyfikat ekologiczny. Uprawiamy w obiegu zamkniętym,
w trzech obszarach: sadownictwo, rolnictwo, hodowla zwierząt.

Sadownictwo w gospodarstwie
Na zboczach wygasłego wulkanu, Landeskrony, aż do doliny rzeki Nysy rozciągają się nasze sady owocowe. Na 40 hektarach uprawiane są różne odmiany jabłoni i wiśni.
Kontynentalny klimat, wiele godzin słonecznych oraz dobre gleby lessowe, to czynniki decydujące o wspaniałej jakości naszych owoców.
Owoce są dobrze wybarwione, mają większą zawartość korzystnych substancji oraz więcej witamin. Dzięki temu, że owoce są słodsze, mają pełniejszy smak. Miąższ jest bardziej zwarty, co można odczuć podczas degustacji każdego chrupiącego kęsa. Owoce lepiej się przechowują i są mniej narażone na zgniecenia i gnicie.
Soki wyprodukowane z naszych owoców wiele zyskują na dobrych warunkach uprawy
i zostały już za to wyróżnione, ostatnio Złotą Nagrodą DLG.

Obstbau_Bienen_bei_den_Kirschen_komp

Zdj. 1: Pszczoły w sadzie wiśniowym

Rolnictwo - tradycja i nowoczesność
W gospodarstwie Stadtgut Görlitz zdecydowaliśmy się na metody uprawy zgodne
z zaleceniami zrzeszenia Bioland.
Uprawiamy różnorodne rośliny. Płodozmian sześciopolowy oraz zestawienie różnych gatunków i rodzin roślin to model przeciwny do podatnych na choroby monokultur, które charakterystyczne są dla krajobrazów rolniczych. Uprawa roślin wiążących azot sprawia, że zbędne staje się nawożenie azotowe. Stosujemy koniczynę z wsiewką traw, peluszkę i łubin, które po zbiorze z pola są przyorywane. Gospodarkę przyrodniczą wspieramy poprzez zakładanie i pielęgnację zadrzewień śródpolnych (żywopłoty) oraz ochronę ptactwa, owadów itp. Dzięki temu, w indywidualny sposób może się rozwijać równowaga pomiędzy glebą, roślinami, zwierzętami, co znajduje odzwierciedlenie w jakości żywności. 

Landbau_Gerste_an_der_Landeskrone_komp

Zdj.2: Jęczmień u podnóża Landeskrony

Chów zwierząt - drapanie i grzebanie
Kury w gospodarstwie Stadtgut Görlitz hodowane są w pięciu kurnikach. Na wybiegach rosną wiśnie i inne gatunki drzew. Aby je chronić, kury intensywnie wykorzystują wybieg i chętnie przebywają na zewnątrz. Przy złej pogodzie zwierzęta mają do dyspozycji duży, zadaszony wybieg. Każde stado kur prowadzone jest przed koguta, co tworzy stabilną strukturę społeczną oraz zapobiega walkom kur o pozycję w stadzie.
Pasza rośnie na naszych polach. Dla naszych niosek uprawiamy pszenicę, jęczmień i peluszkę. Pszenica podawana jest w całości - ziarno wysypywane jest na ściółkę, jęczmień i peluszkę mielimy ze składnikami mineralnymi oraz wapnem, które co prawda nie rosną w naszym gospodarstwie, ale których kury potrzebują, aby znosić dobre jajka o mocnej skorupce.
Aby nasze zwierzęta nie chorowały, najważniejszy jest wybieg z dużą ilością słońca, światła i powietrza oraz zbilansowana pasza ekologiczna. Dodatkowo każda nioska raz w tygodniu otrzymuje do picia kwas chlebowy (Kanne-Brottrunk), w celu ustabilizowania trawienia. Program "Zapobiegać zamiast leczyć" uzupełniają szczepienia przeciw najgroźniejszym chorobom drobiu. Dzięki temu nasze nioski są tak zdrowe, że od wielu lat nie musieliśmy im podawać żadnych leków.

Tierhaltung_Huehner_komp

Zdj.3: Hodowla kur


Zurück