
Na początku była produkcja zdrowego mięsa „na własne potrzeby“. Z biegiem lat stado wrzosówek rozrosło się, w 2007 r. doszły daniele. I tak zwierzęta stały się „producentami mięsa“.
W 2009 r. „dojrzał“ pomysł, by z istniejących „ruin“, liczących już ponad sto lat, stworzyć „pensjonat” i oferować „mięso” gościom. Łatwiej powiedzieć, niż zrobić - budowa poszła szybko, ale gości ceniących zdrowe mięso trzeba było najpierw znaleźć. Odwiedzano liczne targi, konieczna jest ciągła reklama.
Pod koniec maja 2014 r. „park mięsny" wzbogacono jeszcze o bydło szkockiej rasy wyżynnej. Również ono może przebywać latem i zimą na pastwisku. Wszystkie zwierzęta żyją więc w „zimnym chowie“.
Zwierzęta i zagroda:
„Szara rogata wrzosówka lineburska“ jest krótkoogoniastą owcą o wełnie mieszanej. Głowa, ogon i nogi są krótkie i owłosione na czarno. Wełna jest srebrnoszara. Pod szyją zwierzęta są zabarwione na czarno. Jagnięta mają czarną, kręconą sierść. Osobniki obu płci mają rogi. Poroże baranów ma kształt ślimaka, a poroże owiec wygięte jest do tyłu. Wyrośnięte barany osiągają wagę 60-80 kg i dostarczają około 4 kg wełny, owce ważą ok. 40-50 kg i dostarczają do 2,5 kg wełny.
Owce wrzosówki, pochodzące pierwotnie od muflona z Korsyki, są wytrzymałe, niewymagające i szczególnie odporne. Cały rok przebywają na zewnątrz, gdzie znajdują schronienie dzięki licznym brzozom. Hodowla i chów tej szczególnej rasy owiec zaczęły się w Kowalowych Skałach w 2003 r. z 30 osobnikami z Lüneburger Heide. Dziś stado liczy ok. 140 zwierząt.
Liczące ok. 32 ha gospodarstwo ekologiczne „Kowalowe Skały“ położone jest na wysokości 362 m n.p.m. i znajduje się w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru, będącym też obszarem Natura 2000. Ze wzniesienia rozpościera się zachwycający widok na Karkonosze, Góry Kaczawskie i Góry Izerskie. 90% areału użytków rolnych to użytki zielone wykorzystywane jako pastwiska oraz do produkcji siana. 10% to grunty orne, na których uprawiany jest przede wszystkim owies. Siano i owies z własnej uprawy ekologicznej są zimowym pożywieniem całego pogłowia zwierząt. Zimą zwierzęta karmione są również surowymi ziemniakami. W czasie długotrwałych zim dokupuje się owies z gospodarstwa ekologicznego.
„Kowalowe Skały“ to przede wszystkim gospodarstwo agroturystyczne i gospodarstwo demonstracyjne. Z wrzosówek pozyskuje się mięso, z którego są również produkowane wędliny dla gości. Zwierzęta są też częścią oferty pedagogicznej. Na kursach filcowania (filcowania na mokro) można się nauczyć i samemu wypróbować, jak z surowej wełny powstają najróżniejsze produkty (kołdry, torby, kapelusze itp.). Na warsztatach dzieci i młodzież poznają zwierzęta hodowane w gospodarstwie. Dowiadują się również dlaczego hoduje się zwierzęta i skąd bierze się żywność. Odtworzenie tego związku między (przyszłymi) konsumentami a producentami jest ważną misją gospodarstwa „Kowalowe Skały“.
Gospodarstwo demonstracyjne dysponuje 5 pokojami, jadalnią, kuchnią, w której przygotowywane są potrawy dla gości, chatą grillową z widokiem na Karkonosze oraz filcarnią. W miesiącach wakacyjnych prowadzone są kursy filcowania "pod chmurką".
„Kowalowe Skały“ są jednym z 82 wyszczególnionych w broszurze „gospodarstwo pokazowych“ w Polsce, działających zgodnie z zasadą: „Tu się coś dzieje“.
W 2013 r. gospodarstwo zdobyło pierwsze miejsce na Dolnym Śląsku w konkursie „Ekologia - Środowisko“. W konkursie ogólnopolskim zajęło (przy równej liczbie punktów z pierwszym miejscem) drugie miejsce w konkursie „Ekologia - Środowisko“.

Szare rogate wrzosówki dostarczają nie tylko mięso i wełnę, ale także pozwalają zrozumieć gościom i uczestnikom wycieczek szkolnych, czego potrzeba do produkcji zdrowej żywności.

Owies do zimowego żywienia wrzosówek uprawiany jest ekologicznie – po żniwach wschodzi koniczyna, wykorzystywana do zimowego dokarmiania.

W filcarni „Zwierzaki Filcaki“ dzieci uczą się, jak z wełny wrzosówek powstają najróżniejsze produkty. Podczas warsztatów zdobywają doświadczenie w wytwarzaniu rękodzieła, a przy tym mogą się też wykazać własną kreatywnością.

Stado danieli to nie tylko smaczna dziczyzna. Są to zwierzęta szczególnie lubiane przez odwiedzających.

Rozległy wybieg z fragmentem lasu dającym możliwość schronienia.

Zielononóżki są starą polską rasą kur, obecnie rzadko hodowaną.

Szkocka rasa wyżynna to najnowsi mieszkańcy Kowalowych Skał. Ta bardzo stara rasa zwierząt gospodarskich jest nie tylko bardzo wytrzymała, ale uważana jest też za łagodną i długowieczną.