BIORÓŻNORODNOŚĆ. Bogactwo ptasiej diety: Chwast w dziobie

(comments: 0)

Choć trudno sobie wyobrazić chwasty jako przedmiot ochrony i organizmy warte zachowania, można pokusić się o stwierdzenie, że są one ważnym ogniwem ekosystemu pola uprawnego. Ich obecność jest warunkiem równowagi procesów biologicznych.

Mniszek lekarski - Taraxacum officinale
znany również jako mlecz i mniszek pospolity, porasta łąki, pastwiska, przydrożne trawniki i ogrody całej Europy. Nasionami mniszka lekarskiego żywią się nasze rodzime szczygły i dzwońce. Młode kwiaty mają smak miodu i mogą być wykorzystywane przez ptaki przy wychowie młodych. Liście mniszka lekarskiego zawierają wysoki poziom magnezu, a także glikozydy, karotenoidy, flawonoidy, terpenoidy, sole potasowe, magnezu, krzemu, cholinę, żelazo. Młode liście zawierają witaminy A, B, C i D.

Gwiazdnica pospolita - Stellaria media
nazywana często mokrzycą, a w tradycji ludowej – kurzyśladem. Rośnie pospolicie na grządkach, ścieżkach i trawnikach. To uciążliwy i szybko rosnący chwast, tworzący gęste dywanowe kępy. Odznacza się olbrzymią energią życiową, wystarczy, że jej łodygowe węzły dotkną gleby i już się ukorzenia. Choć obniża ona w znaczny sposób plony, to jej ziarenkami zainteresowane są takie ptaki, jak choćby makolągwa, dzwońce czy wróble.
Roślina zawiera saponiny, krzemionkę, minerały, witaminy (A, B, C), minerały oraz bardzo małe ilości flawonoidów (rutyna), kwasy tłuszczowe.

Jastrun właściwy - Leucanthemum vulgare
znany pod nazwami ‒ jastrun wczesny, margaretka, margarytka, margerytka. Jest rośliną wieloletnią, o trwałym krótkim kłączu, z którego wyrasta różyczka zimujących liści. Rośnie najczęściej na suchych łąkach, brzegach lasów, zaroślach i miedzach. Kwiaty tej rośliny chętnie zjadają zięby.

Tasznik pospolity  - Capsella bursa pastoris
znany pod nazwami ‒ tobołki pastusze, tasznik, kaszka, bydlnik, sumki pastusze. Rośnie przy drogach, na torach kolejowych, podwórzach, wysypiskach śmieci, ugorach i w ogrodach. W uprawach rolnych i ogródkach bywa dokuczliwym chwastem. Wysiewa się z nasion, trudno go wytępić zabiegami agrotechnicznymi, gdyż rozwój rośliny od wykiełkowania do wydania nasion trwa bardzo krótko.
Nasiona w odpowiednich warunkach zachowują żywotność przez 5-6 lat. Nasiona tej rośliny to przysmak kulczyka, zięby gila i dzwońca. Ziele zawiera liczne flawonoidy, cholinę, garbniki, sole mineralne (azotan potasowy), witaminę C i witaminę K.

Organizmy w równowadze
Zachowanie różnorodności terenów rolniczych i powstrzymanie zanikania gatunków stanowi wyzwanie dla współczesnego świata, a zwłaszcza rolnictwa.
Zadaniu temu może sprostać choćby model rolnictwa ekologicznego, który tworzy trwały i samowystarczalny system, funkcjonujący na zasadzie wzajemnej współpracy organizmów żywych.
Dlatego celem rolnictwa ekologicznego nie jest całkowite zwalczanie chwastów, ale takie sterowanie zachwaszczeniem, aby nie powodowało ono istotnego spadku plonów.


źródło: 12/2013 twój doradca ROLNICZY RYNEK

Tekst i zdjęcie: Monika Miniewska
DODR we Wrocławiu Chwast w dziobie

Zurück

Pasujące do tematu działania rolno - środowiskowe na AgroPrak